TÜRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I


sayfa1/78
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   78

TÜRKİYE TURİZM COĞRAFYASI


MARMARA BÖLGESİ

BÖLÜM I

resim:turkey marmara region.png

YalovaYalova İli, her mevsim turizm faaliyetinin yaşanabildiği, termal turizmi, kıyı turizmi, av turizmi, spor amaçlı doğa turizmi gibi etkinliklere sahip önemli bir liman kentidir. Özellikle dünyaca ünlü Termal kaplıcaları ve Armutlu kaplıcaları Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun sağlık, şifa ve dinlence merkezi haline gelmiştir. Yalova'nın önemli özelliklerinden birisi de süs bitkileri üreticiliğinin yaygın oluşudur. Ülkede üretilen kesme çiçeklerin % 20'den fazlasını Yalova karşılamaktadır.
Turizm Potansiyeli

Ören Yerleri ve Müzeler
Atatürk Köşkü


Yalova'nın 12 km. güneyindeki tarihi Yalova kaplıcalarının bulunduğu yerde yüksekçe bir tepenin eteklerindedir. 1928 yılında Deniz Yolları İdaresi’nce Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak yaptırılmış ve Atatürk kaplıcalarda banyo aldığı ve dinlendiği günlerde çok defa bu köşkte kalmıştır.

Karaca Arboretumu


İstanbul'un yanı başında olan Yalova'daki Karaca Arboretumu, binbir çeşit bitkisiyle ünlüdür. Konaklama tesisleri ve şifalı suları ile hem dinlendirici hem de hafta sonunu renklendirici bir ortama sahiptir. Tema Vakfı yararına ücretle girilen Arboretum'un eşsiz güzelliğini, 6.000 otsu ve soğansı bitkiyle 7.000 odunsu bitki oluşturmaktadır.

Termal


Kaplıcaların bulunduğu bu yörede Gökçedere ve Üveyspınar köyleri arasında birçok tesis bulunmaktadır. Panorama Tepesi denizden 120 metre yükseklikte ve her mevsim yeşil bitki örtüsü ile kaplı çok güzel görüntülere sahip bir alandır.
Alternatif Turizm Aktiviteleri

Sudüşen Şelalesi


Termal-Üveyspınar köyün güneyinde yer alan Sudüşen Şelalesi ve çevresi eşsiz doğal güzelliklere sahiptir.

Delmece Yaylası


Çınarcık İlçesi’nin Teşvikiye Köyü’nden gidilmektedir. Delmece Yaylası üstün doğal güzelliklere sahiptir.
Termal Turizm

Yalova Termal Turizm Merkezi


Banyo kürleri; romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, hareket sisteminin ağrılı hastalıkları, ameliyat geçirmiş ağrılı batın hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, bacaklardaki bazı damar tıkanıkları, diabet, gut, şişmanlık gibi metabolizma hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Armutlu Kaplıcası


Armutlu İlçe merkezinin 4 km. kuzeyindedir. Kaplıca içinde otel, restoran ve havuzlu bir Türk hamamı bulunmaktadır.

Deniz Turizmi

Plajlar


Çınarcık, Esenköy ve Armutlu; sahilleri, plajları, kampları ve piknik alanlarıyla eğlence ve dinlenme merkezleridir. Her türlü konaklama, yeme-içme ve eğlence tesisleri mevcuttur.

TekirdağMarmara Denizi'nin kuzey kıyısındaki Tekirdağ önemli bir ticari limandır. İki tarafında doğal plajlar uzanan şehrin çevresi ayçiçekleriyle bezenmiş bağlar tarafından kuşatılmıştır. Trakya-Kocaeli Penepleni üzerinde yer alan Tekirdağ’da genel olarak yüksek dağlar, dik yamaçlar ya da vadiler yoktur. Marmara denizi boyunca akarsularca taşınmış alüvyonlarla kaplı kıyı ovaları vardır. Platolar bir aşınma yüzeyi karakterindedir. Güney kesimlerini Tekir Dağı ve Koru Dağı ile Ganos Dağları engebelendirir.Akdeniz ikliminin etkileri görülen Tekirdağ sahil şeridinde yazlar sıcak, kışlar ılıktır. Ergene havzasını içine alan kıyı ardı şeridinde ise daha ziyade kara iklimi hakimdir. Tekirdağ'da ortalama olarak en az yağış Ağustos, en fazla Aralık aylarında görülür.
Turizm Potansiyeli
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   78

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

TÜRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I iconAnadolu, elmanın anavatan bölgesi içerisine girdiğinden ülkemiz değişik...

TÜRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I iconBölüm Temel Haklar 1-23 359-362 Bölüm Hükümet

TÜRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I iconBaşlık I. Federal Belçika, Bileşenleri ve Bölgesi Hakkında 1-7 105

TÜRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I iconTrabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Kurumsal Üniversite-Sanayi İlişkileri

TÜRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I iconDoğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alan IL, 37

TÜRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I icon1. Kopma ve ayrılmalar hariç olmak üzere bacak yaralanmalarında,...

TÜRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I iconDÜnyada ve avrupada termal turiZM

TÜRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I iconMacahel Turizm Seyahat Ltd Şti

TÜRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I iconS. S. Hayitli koyu turizm geliŞTİrme kooperatiFİ

TÜRKİye turizm coğrafyasi marmara bölgesi BÖLÜm I iconT. C. KÜLTÜr ve turizm bakanliği katkilariyla gerçekleşTİRİlen


Yasa
© 2000-2018
kişileri
d.ogren-sen.com