E-bülten haziran ağustos 2012


sayfa1/4
d.ogren-sen.com > Ekonomi > Bülten
  1   2   3   4

TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ

E-BÜLTEN
HAZİRAN - AĞUSTOS 2012


Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Elektronik Bülten, üyelerimizi Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA), Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu (ECIIA) ve TİDE faaliyetleri ile ilgili olarak bilgilendirmek, güncel gelişmeler konusunda haberdar etmek amacıyla hazırlanmakta olup, geçmiş sayılarımıza TİDE resmi web sitesi üzerinden http://www.tide.org.tr/page.aspx?nm=bulten bağlantısından ulaşılabilir.


BU SAYIMIZDA
TİDE’DEN HABERLER 2 - 4
EĞİTİM VE SEMİNERLER 5 - 6
SERTİFİKASYON 7 - 14
YENİ ÜYELERİMİZ 15 - 21
IIA VE ECIIA’DEN HABERLER 22

TİDE’DEN HABERLERYeni Türk Ticaret Kanunu ve İç Denetime İlişkin Düzenlemeler Hakkında Görüş ve Öneriler” raporumuz yayınlandı.

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun uygulama sürecine katkı sağlama amacıyla, kanunun iç denetime ilişkin düzenlemeleri ve etkilerini değerlendirmek üzere Enstitümüz Mesleki Düzenlemeler Komitesi tarafından hazırlanan “Yeni Türk Ticaret Kanunu ve İç Denetime İlişkin Düzenlemeler Hakkında Görüş ve Öneriler” raporumuz yayınlandı. İlgili rapora TİDE web sitesi aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ettik.

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun uygulama sürecine katkı sağlama amacıyla, kanunun iç denetime ilişkin düzenlemeleri ve etkilerini değerlendirmek üzere Enstitümüz Mesleki Düzenlemeler Komitesi tarafından hazırlanan “Yeni Türk Ticaret Kanunu ve İç Denetime İlişkin Düzenlemeler Hakkında Görüş ve Öneriler” raporumuzu takdim etmek üzere 20 Temmuz 2012 Cuma günü T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Sayın İsmail Yücel ziyaret edilerek, konuya ilişkin görüş ve önerilerimiz sunulmuştur.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü olarak gerçekleştirdiğimiz ziyarete mesleki düzenlemelerden sorumlu yönetim kurulu üyemiz TİDE Başkan Yardımcısı M. Kemal Tapkan, Mesleki Düzenlemeler Komitemiz üyeleri; Ramazan Macan, Cihan Özsönmez ve Ali Kamil Uzun katılmışlardır. Ziyaret sırasında, Enstitümüzün faaliyetleri hakkında bilgi verilmiş, hazırlanan raporumuz görüşülmüş ve T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Sayın İsmail Yücel’e plaket takdim edilmiştir.

İç Ticaret Genel Müdürü Sayın İsmail Yücel, Enstitümüz faaliyetleri ve yeni TTK ile ilgili çalışmalarımız hakkında memnuniyetini ifade ederek, yeni kanun ile iş hayatımız ve şirketlerimiz için kurumsal yönetimin önemi ve iç denetimin işlevinin önem kazandığını, mesleki uzmanlığımız ile ilgili düzenleme ve uygulama sürecine katkı sunmamız ve işbirliği için beklentilerini paylaşmıştır.

Yeni TTK Alt Düzenlemelerinde Görüşlerimiz Dikkate Alındı

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni TTK ile ilgili ikincil mevzuata ilişkin üç yönetmelik resmi gazetede yayımlanmıştır. Yayınlanan yönetmelikler arasında yer alan "Şirketlerin Yıllık Faaliyet Raporunun Asgari İçeriğinin Belirlenmesi Hakkında Yönetmeliğin; madde 4/4, 7/e, 11/b, 13/ a,b,c ve 15 / c madde hükümleri" iç kontrol, iç denetim ve risk yönetimini ilgilendiren hükümler olup, kurumsal yönetim, iç denetim ve risk yönetimi faaliyetlerinin gelişimi açısından önem taşımaktadır.

TİDE olarak yapmış olduğumuz Bakanlık ziyareti sırasında Bakanlık ile paylaşılan görüş ve önerilerimizin dikkate alınmış olması, mesleki düzenlemeler konusunda Enstitümüz tarafından yürütülen çalışmalarımızın sonuca ulaşması açısından memnuniyet vericidir.

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili düzenlemelere katkılarından dolayı Mesleki Düzenlemeler Komitesi'ne teşekkürlerimizi sunar, düzenlemelerin mesleğimizin gelişimi için değer yaratmasını dileriz.

Milli Eğitim Bakanlığı Seminerine TİDE Olarak Destek Verdik.

11-15 Haziran 2012 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı tarafından Kuşadası'nda düzenlenen 'Süreç ve Sonuç Odaklı Denetim Seminer Programı'na TİDE Akademi olarak destek verdik.

200'e yakın Başkanlık Denetçisinin hazır bulunduğu seminerin açılış ve kapanışı TİDE Akademi tarafından gerçekleştirildi. TİDE Akademi Seminer Liderlerinden Meral Safsoy ve Mehtap Okay ile TİDE Akademi Eğitim Koordinatörü Gültan Tanyeri'nin katılımı ile ilk gün Risk ve bağlantılı tanımlar, COSO yaklaşımı, Risk Odaklı Denetim Planı konularında bilgi aktarımı gerçekleştirildi. Son gün ise TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun tarafından Değişim Yönetimi ve Kurumsal Yönetim / Kurumsal Risk Yönetimi konularında, Mehtap Okay tarafından da Süreç ve Sonuç Odaklı Denetim Teknikleri konularında bilgi aktarımı gerçekleştirildi.

Fark Yaratan Birim: İç Denetim Seminerine Katkı Sağladık.

İç Denetim Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında 13 Haziran 2012 tarihinde KPMG Türkiye’nin Kavacık ofisinde düzenlenen “Fark Yaratan Birim: İç Denetim” adıyla düzenlenen seminere katkı sağladık.

TİDE Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Özlem Aykaç Üst Yönetimin / Genel Müdürün İç denetimden beklentilerine işaret ettiği konuşmasında, iç denetimin klasik bakış açısından farklı olarak danışmanlık ve güvence faaliyeti olduğunu özetleyen yeni iç denetim yaklaşımına da değindi. TİDE Genel Sekreteri Sn. Menteş Albayrak, konuşmasında İç Denetimde Başarı için Gereken Yetkinlikleri gerçek hayattan da çarpıcı örnekler vererek anlattı.

TİDE Kurucularından Sinan Tanakol Kabri Başında Anıldı.

Geçen yıl kaybettiğimiz Enstitümüz kurucu üyelerinden Sinan Tanakol, 25 Ağustos 2012 Cumartesi günü saat 11.00'de Karacaahmet mezarlığında ailesi, dostları, iş arkadaşları ve meslektaşları tarafından anıldı.

16. İç Denetim Kongresi 12 Kasım’da Gerçekleştirilecek.

16. İç Denetim Kongresi 12 Kasım 2012 tarihinde The Marmara Taksim 'de ‘’Dönüşüm ‘’ana teması ile gerçekleştirilecektir. Program bilgileri yakın zamanda tüm üyelerimize, meslektaşlarımıza ve kamuoyuna duyurulacaktır.

  1   2   3   4

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

E-bülten haziran ağustos 2012 icon2012 yılı kpssp 03 puan türüne göre müracaatlar 27 Haziran-13 Ağustos...

E-bülten haziran ağustos 2012 icon13-16 Nisan / 11-15 Mayıs / 27-30 Haziran (R. Bayrami)/ 13-16 Temmuz...

E-bülten haziran ağustos 2012 iconÖzel Günler : 23 Nisan : 19 Nisan 19 Mayıs : 16 Mayıs Ramazan Bayramı...

E-bülten haziran ağustos 2012 iconYeni Türk Ticaret Kanunu Haziran 2012 ayında önemli değişikliklere...

E-bülten haziran ağustos 2012 iconMayıs / Haziran / Temmuz / Ağustos 2015 Issue: 03 Volume: 02 İlkbahar Yaz

E-bülten haziran ağustos 2012 iconTÜRKİye iÇ denetim enstiTÜSÜ e-bülten ocak – Şubat 2012

E-bülten haziran ağustos 2012 iconNurullah aydin 10 Ağustos 2012-ankara

E-bülten haziran ağustos 2012 iconKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisi’nin 25 Haziran 2012...

E-bülten haziran ağustos 2012 iconİşbu Ev Sahibi Hükümet Anlaşması 26 Haziran 2012 tarihli Hükümetlerarası...

E-bülten haziran ağustos 2012 icon2012/3419 Ayakkabı İthalatında Korunma Önlemi Uygulanmasına İlişkin...


Yasa
© 2000-2018
kişileri
d.ogren-sen.com