İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor


sayfa1/3
d.ogren-sen.com > Edebiyat > Evraklar
  1   2   3
İLK GECE


İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor.

Hayatlarında yepyeni bir sayfa açılıyor. Hayatımız boyunca unutamayacağımız, çoğumuzun hatırladıkça mutlu bir tebessüm uyandıran tatlı anlarımızdır. Çünkü ruhumuz, bedenimiz ve zihnimizin, tüm sezgilerimizin en dorukta olduğu ve birbiriyle iletişiminin en aktif olduğu zaman dilimidir.

Ne yazık ki bu önemli gün için düğünümüzden en fazla birkaç gün önce sağdıç dediğimiz kişiler vasıtasıyla çoğu zaman kulaktan dolma “sözlerle” veya değerlerimizle örtüşmeyen dergi ve internet sayfalarından “öğrenilmiş” yarım yamalak “bilgilerle” güya hazır olduğumuzu sanıyoruz. Sahte utangaçlığımız ve “aşırı dindarlığımız” sayesinde büyüklerimizden bu konuda doğru eğitim alamıyoruz maalesef.

Hâlbuki en yakınlarımız, bize bu konuda rehber olmaları lazım. Özellikle erkeğin payına çok iş düşer. Çünkü erkeğin daha aktif, kadınınsa daha pasif olduğu tam anlamıyla büyük bir merasimdir. Bu yüzden doğal olarak büyük bir hazırlık gerektirir. Bu konuda ne yapmak lazım?

Öncelikle eğitim şart. Ama doğru kaynaklar ve kişilerden.

Psikolojik hazırlık 

Bedensel hazırlık

Ortamın hazırlığı

Her genç bu konular hakkında oldukça duyarlı, istekli, meraklıdır. Saatlerini veya günlerini hiç zorlama olmadan ayırabilir. Hatta maddi manevi fedakârlıklarda bulunmaya da hazırdır. Bunlardan da önemlisi mevcut merakı ve öğrenme isteği sayesinde iyi bir talebedirler.

Bu konuda işin ehli, İslam’ı süzgeci olan kişilerden aylar öncesinden sindire sindire, kafasına takılanları sorup öğrenerek eğitim alması, hayatının bu önemli dönüm noktasında basit hatalar yapmaktan korur. Bu rehber bize teorik bilgiler vermekle beraber psikolojik olarak da hazırlanmamızı sağlar.
Peki, vücut nasıl hazırlanır? Alışılagelen klasik vücut temizliği, damat vs. traşı, gelin hamamı dışında evvela pozitif düşüncelerle bedenimizi besleyelim ki, güzel enerjimiz olsun. Burada lafı geçmişken yiyecek ve içecek hakkında iki çift söz edelim.

O gün ağır, yağlı, bol baharatlı, şuruplu tatlı gibi gıdalardan uzak duralım. Hafifi yiyecekler işimizi görür. Denemediğimiz, vücudumuzun nasıl tepki vereceğini bilmediğimiz gıdalardan da sakınalım. Meyve (muz, elma, tarçın+ceviz, incir (kuru, yaş), çilek, ayva, hurma + fındık veya badem iyi seçeneklerdir.) Karnımız ne çok aç, ne de çok tok olacak, yani iki saat öncesinden yemeğimizi yemiş olacağız.

İlişki öncesi fındık fıstık ceviz de dâhil yenecek ne varsa en az iki saat öncesinden yenmiş olması gerekir. Mide hazımla uğraşırken cinsel enerjiyi toplamakta zorlanır. İlişki öncesi en yakın zamanlı ancak bir saat öncesinden bal şerbeti ya da sütlaç yenebilir.

Şimdi gelin hanım ve damat beyin kulaklarına ayrı ayrı şunları fısıldayalım;
Önce damat beye;

Öncelikle bazı bölgelerde hâlâ uygulanan evin bir odasında çarşaf bekleme âdetini uygulamak isteyen akrabalarınıza izin vermeyin. Cinsel hayat sizin özelinizdir, Mahre-minizdir, akrabalarınızın sizi takip etmesine izin vermeyin. Cep telefonlarınız muhakkak kapatın. Sizi rahatsız edebilecek şeylerden uzak olun.

Evde baş başa olun. Ömür boyu sürecek yatak hayatınızın gidişatında ilk gece çok kıymetlidir.

Heyecanınızı anlıyoruz. Bu gece hayatınızın en mutlu gecesidir. Sevgilinize kavuştunuz artık o yanı başınızda, sizin ten mahreminiz, helaliniz olmuş.

Acelecilikten uzak kalın. (Nefes egzersizi; çok heyecanlı olduğunuzda burnunuz-dan derin nefes alın, yavaşça ağzınızdan verin. Bunu dört beş kere yaparsanız nabzınız yavaşlayacak heyecanınız azalacaktır.)

İlk gece kadınların ve erkeklerin beklentileri farklıdır. Kadınlar daha çok romantizm beklentisindedir erkek ise cinsel birleşme beklentisindedir. Fakat bazı damatlarda da performans kaygısı olabilir. Kaygı iyi bir cinsel hayatın en büyük düşmanıdır. Sakin olun, ilk gece cinsel gücünüzü ispat gecesi değildir.

Gelinin bedenine dokunmadan önce gönlüne dokunun. Tatlı sözler söyleyin, iltifat edin, şiir okuyun, bir süre sohbet edin. Olumsuz şeyler konuşmayın. Özellikle gelin hanımın vücudu, kilosu, göbeği gibi hassas olduğu konularda olumsuz bir şey söylemeyin. Kendi sorsa bile eleştirmeyin, onu çok beğendiğinizi ifade edin. Hoşunuza giden özelliklerini sayın.

Geline yavaş yavaş dokunun. Eski bir gelenektir fakat güzel ve faydalı bir adettir, damadın gelinin ayağını yıkaması. Gül suyu katılmış bir suyla yatak odasında gelinin ayağını nazikçe ovalayarak yıkayın.

Kendi hareketlerinizden sonra onun tepkisini iyi gözlemleyin. Kadınlar çok duygusaldır, bunu asla unutmayın. Tepkilerini hemen beden diliyle belli ederler.

Önce güven verin. (Sırtını ve başını okşamak güven ve emniyet duygusu verir.)

Keskin ve sert hareketler yapmayın. Bu gece siz aktifsiniz, ama her şey bugün bitecek diye bir kanun yoktur.

Yavaşça öpün. Hızlı ve sert bir öpüşme girişimi gelinin gerilmesine sebep olabilir. Bunu bir oyun oynar gibi, kulağına güzel sözler fısıldayarak (bu kadınların çok hoşuna gider) yapmaya çalışın.

Çıplaklıktan utanan geç kızlar olabilir. Onu bu konuda zorlamayın. İlk günden bakışlarınızı vücuduna değil de gözlerine, yüzüne, saçlarına, gerdanına yoğunlaştırın. En önemlisi onun sadece fiziki bedeniyle değil, ruhuyla, kalbiyle de sevişmeniz lazım. Kadınlar bunu çok önemserler. Öbür türlü kaba erkek damgası yiyebilirsiniz.

Gelin hanım çok korkuyorsa o gece birbirinize sarılıp uyuyun, düğün yorgunluğu-nuzu atın, ertesi güne bırakın. Düğünde ailelerle ilgili tatsızlıklar yaşanmışsa onları konuşup aranızda gerginlik oluşmasına izin vermeyin, tatsızlıkları bir kenara bırakın.

İlk gece cinsel ilişki için acele etmek yanlış davranışlarda bulunmak eşinizin uzun zaman hatta uzun yıllar cinsel ilişkide kasılmalar yaşayıp cinselliği sevmemesine sebep olabilir. Hatta ülkemizde çok görülen vajinusmus dediğimiz hiç cinsel ilişkiye girememe problemi yaşamanıza sebep olabilir. Bu yüzden hiç acele etmeyin.

Gelinin hazır olduğuna eminseniz birlikte olun. İlk gece asla ikinci kere birleşmeyi düşünmeyin. Bunun için iki güncük bir süre geçmelidir. Çünkü eşinizin canını acıtabilir-siniz.

Birliktelikten sonra hemen uyumayı düşünmeyin, eşinizin gönlünü hoş etmeyi ihmal etmeyin. Esas centilmenliği o zaman gösterin. Bu konuda küçük bir tavsiye hem ona hem kendinize sıcak bir şeyler hazırlayın. Asitli ve soğuk içeceklerden uzak durun. Sıcak bir şeyler için. Ne hazırlayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa size şu seçenekleri sunabiliriz; gelin hanımında fikrini alın.

- Sıcak ıhlamur,

- Papatya,

- Melisa,

- Kuşburnu,

- Sıcak sütle demlenmiş zencefil + zerdeçal

- Sıcak sütle demlenmiş zerdeçal + ginseng

- Sütlü Türk (!) kahvesi.

Artık sıcak içecek, lokum ve çerezler eşliğinde hanımınızla güzel sohbet edebilir-siniz.

Şimdi de gelin hanıma;

Öncelikle Allah hayırlı ve mübarek kılsın. Siz bugün bir aile kurdunuz. Mutlu, sevgili eş ve anne olmak için niyet ettiniz. Yeni eve, aileye, hayata adımınızı attınız. Hani derler ya, yuvayı dişi kuş kurar diye, ne kadar yerinde bir deyim. Siz yeni evinizi kendi güzel enerjinizle doldurmalısınız evvela, bu çok önemlidir. Bilirsiniz, her evin kendine özgü bir kokusu olur. Bunun gibi özel enerjisi olur, bunu etrafınıza hissettirin.

Sonra kendinizi hazırlayın. Düğünden önce, muhakkak uykunuzu almış ve dinlen-miş olmalısınız. Çünkü yorgunluk yüzünüzü solgun gösterebilir. (Düğüne 10-15 gün kala, gece yatmadan 45 dakika kadar önce taze süt ve incir yemek cildi parlak, güzel ve pembe yapar.)

İmkânı varsa, çiftlerin hafif duş almaları iyi olur.

Geceliğiniz beyaz veya uçuk şeker pembesi olması tavsiye edilir. Asla pijama veya çok transparan (şeffaf) kumaş olmasın. Hafif dantel kullanılmış olması hoş olur. Kırmızı geceliklerinizi daha sonraki gecelerde kullanabilirsiniz. İlk gece için beyaz ya da uçuk pembeden vazgeçmeyin.

Utanma ve korkularınız varsa çekinmeden paylaşın.

Hareketleriniz müzik notaları gibi akıcı ve zarif olmalı, bu her zaman için geçerli.

Beden dilinizi yoğun kullanın. Bakışlarınızda gizem, buğu ve doğallık olsun.

Keskin ve yoğun kokular kullanmayın.

Bu gece siz prensessiniz, bırakın şövalyeniz size hizmet etsin, siz pasif kalın.
Şimdi mekân hazırlığı hakkında;

Yatak odanız iyi havalandırılmış, mevsime uygun hararette olmalı. İmkânı varsa lavanta kokusu kullanmak hem yatıştırıcı hem de libidoyu uyarıcı etki yapar.

O gece için karyolayı değil, yer yatağını tercih edin.

Çarşaflar kaygan, çok karışık ve canlı renkte olmamalı. Kırık beyaz, beyaz, uçuk pembe veya fıstık yeşili tavsiye edilir. Kışın yorgan yerine hafif olduğundan battaniye iyi olur.

İki tarafında birbirinden ilk gece çekinip utanmaması, zihinlerini bedenlerine takıp komplekse (karamsarlığa) girmemeleri için loş ışık tercih edilmeli.

Bir de klasik tarzı müzik size güzel duygular yaşatır.

Süreyya Eshankhodjaeva

ZİFAF GECESİ

Abdulkadir Güler kardeşimizin: Asım Uysal’ın “Evlilik ve Cinsel Hayat” isimli kitabından aktarmış olduğu (gerdek gecesi) değerlendirme yazıları!

Gerdek gecesi: Evlenmiş karı ve kocanın ilk defa bir araya geldikleri gece. Bu buluşmanın özelliği, kadın ve erkek için daha önce bilinmesi mümkün olmayan maddi ve manevi mahremiyetin ortadan kalkmasıdır. Çünkü o geceden önce, ayrı dünyalarda yaşayan iki insan, birbirlerine yaklaşarak, aynı hayatı paylaşma durumuna gelmişlerdir. Bunun da ötesinde, aile olarak belirli hak ve görevleri “fiilen yaşama” olayını başlatmış-lardır. 

Gerdek gecesini, sadece cinsi yönden iki farklı cinsin birbirlerini tanıması olarak görmemesi gerekir. Bu beraberlik aynı zamanda, manevi ve hissi bir bütünleşmeninde başlangıcı olmaktadır. Olgunluk seviyesine gelen iki gencin, ondan sonraki hayatları belirli bir ölçü ve plan dâhilinde sürecektir. Bu bakımdan gerdek gecesi; son derece ciddi ve ağır sorumluluklarla dolu bir hayatın başlangıç anıdır. Tek kelime ile bir planlama kararının verileceği zamandır. Bir çift paylaşacakları hayatta birbirleri için düşündüklerini açıkça anlatacak ve karşılıklı olarak yekdiğerinden beklediği tavır ve davranıştan konuşacak-lardır. 

Gerdek, İslami bir olaydır. Çünkü gerdek olayında gözümüze çarpan olağanüstü durum, kadın ve erkeğin meşru ölçüler içersinde bir araya gelmesi ve evlilik gibi büyük bir hadisenin düşünülüp, tartışılarak gerçekleştirilmesidir. 

Gerdek olayında, birbirlerini uzaktan tanıyan çiftin yakın bir temas ile ve ciddi bir ortamda karşısındakini ölçülü bir şekilde değerlendirmesi söz konusudur. Çünkü evlilik ile yeni bir hayata başlangıçta, karşıdaki insan bütün özellikleri ile tanınmak durumundadır. İslami mahremiyetin olmadığı durumlarda ve günümüz gibi kadın-erkeğin birbiriyle ölçüsüz ve gayri ciddi bir araya gelmesi hali, gerdek olayına gerek duyurmamaktadır. Çünkü olayda ne bir mahremiyet, ne de geleceğe dönük ciddi bir hesap bulunmaktadır. Taraflar; ya kendilerini bekleyecek akıbetlerden habersizdirler veya bir araya gelişlerinde sadece “cinsel tatmin” ağır basmaktadır. 

Dolayısıyla bazen bu tür gayrimeşru ilişkilerde "evlilik" gibi bir müesseseye bile ihtiyaç duymayan insanlar görülmektedir. Tabi ki bu tür ilişkilerin sonu, büyük acılar ve felaketlerle bitmektedir.

İslam'daki evlilik, cinsi duyguların dini bir program çerçevesinde ve beşeri aşkın en temiz özellikleri ile biçim kazanmasıdır. Elbette ki bu temiz ve saf beraberlik, gerdek gecesi gibi başkalarının malumu olmayan ruhi ve bedeni birlikteliğe ihtiyaç duyacaktır. 

Gelin kızımız; Gelinlik elbisesini giymeden abdest alır, iki rekât şükür namazı kılar ve dua eder.

* Düğün gecesi damat en yakın camiye yatsı namazına gider. Camiden gelince düğün evinin kapısı önünde cemaatle birlikte dua edilir. Zifaf, illa gece olmaz. Gündüz de olabilir ama daima gecenin sessizliği ve sakinliği tercih edilir.

* Duadan sonra damat, büyüklerin elini öper ve damat içeri katılır.

* Damat, eûzü besmele çekerek sağ ayağıyla gelinin odasına girer.
Zifaf Odasında:

* Damat, Güler yüz ve neşe ile gelinin odasına girer, eşine selam verir. İçerde yenge veya büyükler var ise büyüklerin elleri öpüldükten sonra içerdekiler de damatla geline mutluluklar dilerler ve odadan çıkarlar. Kapı besmele ile kilitlenir. Damat, elini gelinin başına koyarak besmele ile Hz. Peygamberin tavsiye ettiği duayı okur:

"Sizden biriniz bir kadınla evlendiği vakit elini onun alnına (perçemine) koysun, besmele çekerek Allah'ın adını ansın, sonra da bereketle dua ederek şöyle desin:

- “Allah’ım! Senden onun hayırlı olanını ve hayırlı olan huy ve tabiatını dilerim, yine onun şerlisinden ve şerli olan huy ve tabiatından sana sığınırım.” (Buhari, Ebu Davud, Nikâh: 46).

* Bu duadan sonra damat gelinin yüzünde örtülü bulunan örtüyü kaldırır ve hediyesini takdim eder. Geline hoş geldin der, tebrik eder ve tokalaşırlar. Birbirlerinin yüzüne sevgi, şefkat ve mutlulukla bakışırlar...

* Gelin de damadın tebrikini kabul eder, güler yüzle karşılık verir. Lüzumsuz somurt-kanlık ve çekingenlik göstermemelidir. Mutluluklar tek taraflı olmamalı ve paylaşılmalıdır. Karşılık görmeyen iltifat ve sevgi yarımdır.

* Sonra damat ile gelin, mutlu bir evlilik kurdukları için Allah’a şükür niyetiyle ikişer rekât namazı kılarlar. Namazdan sonra Allah'a ellerini açar, kendilerine verdiği bu nimetlerden ve mutluluktan dolayı şükrederler. Bu mutluluklarının devamı, dünya ve ahiret saadeti için birlikte dua eder, hayırlı evlat, helal ve bol rızık dilerler ve şöyle dua ederler, gelin de âmin der:

"Allah'ım! Eşim ve ailesini banaa; Beni ve ailemi de eşime bereketli kıl. Hayırlarda birleştirdiğin sürece bizi birlikte yaşat. (Dünya ve ahiret mutluluğumuz için) ayrılık gerektiğinde bizi ayır." (Taberani, (2/21-3)).
Bu dua ayrı ayrı da yapılabilir.

* Damat, gelinin yatsı namazını kılıp kılmadığını, adetli olup olmadığını da sorar ve ona göre davranır. Eğer adetli ise cinsel birleşmeye girmez, sabreder, sohbete başlarlar.

* Sohbette damat, güler yüzlü, sevecen tavırla eşine yaklaşır. Gönül alıcı tatlı sözler söyler. Eşine iltifatlar eder, mutluluğunu bildirir. Aynı şekilde gelinin de güler yüzle ve tatlı tebessümlerle karşılık vermesi damadın moralini yükseltir. El ele, gönül gönüle, göz göze ve omuz omuza vererek kendileri için hazırlanan ikramları hem yerler sohbet ederken heyecanlarını giderirler. Birbirlerine yiyecek ve tatlı ikram ederler. Şakalaşırlar.

İmam Ahmed, Müsned'inde şu rivayeti zikretmiştir:

"Esma Binti Yezid b. es-Seken şöyle dedi: Ben Hz. Aişe'yi (ra) bakılması için süsledim, sonra Peygamber (s.a.v) onun yanına geldi, kendisine büyük bir bardakla süt getirildi ve o sütten içti, sonra sütü Hz. Aişe'ye verdi, Hz. Aişe utandı ve başını eğdi." (Ahmet b. Hanbel.)

Diğer bir hadiste de Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

"İman bakımından en kâmil mü'min, ahlakı en güzel olan ve ailesiyle en çok şakalaşandır." (Tirmizi. Nesai.)

Bir diğer hadiste de:

"En hayırlınız ailesine en çok hayırlı olanınızdır, ben de içinizde aileme en çok hayırlı olanınızım." buyurdu. (Tirmizi.)

* Evlilik hayatlarında takip edecekleri müşterek çizgiden ve hedeflerinden, beklentilerinden bahsederler. Damat, gelinin heyecanı ve ürkekliği gidip sakinleşinceye kadar acele etmemelidir. Çünkü gelin ilk defa yabancı bir erkekle baş başa buluşmanın, ona tamamıyla yakınlaşmanın, özel konuları konuşmanın utancını yaşar.

Kızın bu hali normal, hoş karşılanmalıdır. Gelin konuşmaktan, ona açılmaktan çekinse bile, damat samimi sohbet ve yakınlığı sabırla sürdürmeli, onun gönlüne yavaş yavaş tatlı ve güvenli konuşmaları ile girmelidir. Gelinin güler yüz ve samimiyetle dinlemesi ve gülümsemesi, ara sıra karşılık vermesi kâfidir.

* Bu gecede eşler birbirlerine karşı nazik davranmalı, birbirini üzecek davranışla-rdan kaçınmalı. Gündüzün yorgunluğunu ve stresini hatırlatıcı söz ve hareketlerden de kaçınmalıdırlar.

* İlk kez bir erkeğe kendini teslim eden bir kız için ilk gece önemli. O an erkeğin geniş şefkat ve sevgisine ihtiyacı vardır. Bir kadın, kendini teslim ettiği ilk erkeği asla unutmaz. Eğer kadın zifaf gecesinde tatlı heyecanlar ve güzel bir ön sevişme yaşamışsa, sevgi, sabır, nezaket ve geniş bir anlayışla karşılaşmışsa, o erkeğe minnettar kalır. Ve ilk gecenin tadını unutamaz. O adam kadını hayal kırıklığına uğratsa da kalbindeki hatıra daima yaşar.

* Halk arasında konuşulan bir yanlış; "Kedinin bacağını ilk günden ayırmalı." Yani ilk gece sert davranmalı ve itaat için gelinin gözünü korkutmalı derler. Bu söz ve davranış çok yanlıştır. Gönülde tamiri mümkün olmayan derin yaralar açar. Ömür boyu sürecek kırgınlığın temelini atar...

* Zifaf gecesi, erkeğe girişkenlikten çok nezaketi emreder. İlk gece, erkek alacağından çok vermek zorundadır. Bir kadının zifaf gecesinde yaşadıkları, ileride erkeğine karşı duyacağı sevgi ve davranışlarını belirler.

* Bilinçli erkek, sert hareketlerden kaçınır. Odaya girer girmez gelinin giysilerini parçalarcasına çıkartmak ve ilişkiyi bir an önce gerçekleştirmek istemesi gelini panikletir. Bu olumsuz hareketin etkisinden yıllarca kurtulamazlar. O nedenle erkeğin çok sevecen, romantik, hassas ve yumuşak davranışlar içinde olması gerekir.
  1   2   3

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor iconKadin ve erkek sünneti Farklılık Efsanesi Sami A. Aldeeb Abu-Sahlieh

İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor iconKadin çalişanlarin gece postalarinda çaliştirilma

İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor iconEski?ehir hapis fasl? ve mьddeti, Yukarda k?sa ve muhtasar ?ekli...
Ьstad 27 Mart 1936'da hapisten з?km??t?r. Yok e?er tam bir sene beklemi?se, 27 Nisan 1936 da tahliye edilmi?tir

İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor iconKadin çalişanlarin gece postalarinda çaliştirilma koşullari hakkinda yönetmeliK

İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor iconKadin çalişanlarin gece postalarinda çaliştirilma koşullari hakkinda yönetmeliK

İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor iconBA?цrtь tarti?Malari yett? Artik
Цrtsen de цrtmesen de seni sevmeye devam edece?iz” diyorlar m?? Зo?unun demedi?i aз?k. O zaman bu nas?l bir цzgьrlьk oluyor

İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor iconAcı “ sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde gerçek anlamıyla kullanılmıştır?

İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor iconKadın, aile ve toplum arasında bir köprü görevini görür. Kadının...

İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor iconBu yazım ile sizlere, bundan önceki yazımın bir devamı niteliğinde,...

İnsan hayatında dönüm noktaları oluyor. Bunlardan birisi de ilk gece dediğimiz gerdek(zifaf) gecesidir. Allah’ın insanoğluna verdiği büyük bir lütuf. Çünkü birbirinin sayesinde erkek tam anlamıyla erkek, kadın da tam anlamıyla kadın oluyor icon25. 07. 2011 tariHİ İTİbariyle erkek katilimci listesi


Yasa
© 2000-2018
kişileri
d.ogren-sen.com