Gelin nisâ Suresi


d.ogren-sen.com > Doğru > Evraklar
GELİN

Nisâ Suresi
23


حُرِّمَتْ

(şunlarla evlenmeniz) haram kılındı

عَلَيْكُمْ

size

أُمَّهَاتُكُمْ

analarınız

وَبَنَاتُكُمْ

kızlarınız

وَأَخَوَاتُكُمْ

kızkardeşleriniz

وَعَمَّاتُكُمْ

halalarınız

وَخَالَاتُكُمْ

teyzeleriniz

وَبَنَاتُ

kızları

الْأَخِ

kardeş

وَبَنَاتُ

kızları

الْأُخْتِ

kızkardeş

وَأُمَّهَاتُكُمُ

analarınız

اللَّاتِي أَرْضَعْنَكُمْ

sizi emziren

وَأَخَوَاتُكُمْ

ve bacılarınız

مِنَ الرَّضَاعَةِ

süt

وَأُمَّهَاتُ

anaları

نِسَائِكُمْ

karılarınızın

وَرَبَائِبُكُمُ

üvey kızlarınız

اللَّاتِي

ki olmuştur

فِي حُجُورِكُمْ

birleştiğiniz

مِنْ نِسَائِكُمُ

karılarınızdan

اللَّاتِي دَخَلْتُمْ بِهِنَّ

evlerinizde bulunan

فَإِنْ

eğer

لَمْ تَكُونُوا دَخَلْتُمْ

henüz birleşmemişseniz

بِهِنَّ

onlarla

فَلَا جُنَاحَ

bir günah yoktur

عَلَيْكُمْ

üzerinize

وَحَلَائِلُ

karıları

أَبْنَائِكُمُ

oğullarınızın

الَّذِينَ مِنْ أَصْلَابِكُمْ

kendi sulbünüzden gelen

وَأَنْ تَجْمَعُوا

ve almanız

بَيْنَ

bir arada

الْأُخْتَيْنِ

iki kızkardeşi

إِلَّا

ancak hariç

مَا

olanlar

قَدْ سَلَفَۗ

geçmişte

إِنَّ

şüphesiz

اللَّهَ

Allah

كَانَ غَفُورًا

çok bağışlayan

رَحِيمًا

çok esirgeyendir

Türkçe Transcript (*)

hurrimet ‘aleykum ummehâtukum ve benâtukum ve eḣavâtukum ve ’ammâtukum ve ḣâlâtukum ve benâtu-l-eḣi ve benâtu-l-uḣti ve ummehâtukumu-llâtî erda’nekum ve eḣavâtukum mine-rradâ’ati ve ummehâtu nisâ-ikum ve rabâ-ibukumu-llâtî fî hucûrikum min nisâ-ikumu-llâtî deḣaltum bihinne fe-in lem tekûnû deḣaltum bihinne felâ cunâha ‘aleykum ve halâ-ilu ebnâ-ikumu-lleżîne min aslâbikum ve en tecme’û beyne-l-uḣteyni illâ mâkad selef(e)(k) inna(A)llâhe kâne ġafûran rahîmâ(n)

Ali Bulaç Meali

Sizlere anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşlerin kızları, kız kardeşlerin kızları, sizi emziren (süt) anneleriniz, süt kız kardeşleriniz, kadınlarınızın anneleri ve kendileriyle (gerdeğe) girdiğiniz kadınlarınızdan olup koruyuculuğunuz altında bulunan üvey kızlarınız -onlarla gerdeğe girmemişseniz, size bir sakınca yoktur-, sizin sülbünüzden olan oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi bir araya getirdiğiniz (evlilik) haram kılındı. Ancak (cahiliyede) geçen geçmiştir. Şüphesiz, Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.

Edip Yüksel Meali

Size şunlar yasaklandı: Anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren analarınız, süt bacılarınız, karılarınızın anaları, kendileriyle gerdeğe girdiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız -eğer onlarla gerdeğe girmemişseniz kızlarıyla evlenebilirsiniz-, öz oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi bir arada almanız... Mevcut evlilikler bu yasanın dışındadır. ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir.

Elmalılı Hamdi Yazır Meali

Size şunları nikahlamak haram kılındı: Anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek ve kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kızkardeşleriniz ve karılarınızın anneleri, ve kendileri ile zifafa girdiğiniz kadınlarınızdan olan ve evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. Eğer üvey kızlarınızın anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. Sulbünüzden gelen (öz) oğullarınızın hanımları ile evlenmeniz ve iki kız kardeşi birlikte nikahlamanız da haramdır. Ancak cahiliyyet devrinde geçen geçmiştir. Şüphesiz ki Allah gafur (çok bağışlayıcı) ve çok merhamet edicidir.

Süleyman Ateş Meali

Size (şunlarla evlenmeniz) haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kızkardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kızkardeş kızları, sizi emziren analarınız, süt bacılarınız, karılarınızın anaları, birleştiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız -eğer onlarla henüz birleşmemişseniz, (kızlarını almaktan ötürü) üzerinize bir günah yoktur-kendi sulbünüzden gelen oğullarınızın karıları ve iki kızkardeşi bir arada almanız. Ancak geçmişte olanlar hariç. Şüphesiz Allah, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

Yaşar Nuri Öztürk Meali

Size, şu kadınlarla evlenmek haram kılınmıştır: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kız kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle birleştiğiniz hanımlarınızdan doğmuş olup evlerinizde oturan üvey kızlarınız -eğer anneleriyle birleşmemişseniz o takdirde sizin için bir günah yoktur- ve sulbünüzden gelen oğullarınızın karıları. İki kız kardeşi birlikte almanız da haram kılınmıştır. Eskide kalanlar müstesna. Allah çok affedici, çok merhametlidir.

Yusuf Ali (English)

Prohibited to you (For marriage) are:-(531) Your mothers, daughters,(532) sisters; father´s sisters, Mother´s sisters; brother´s daughters, sister´s daughters; foster-mothers(533) (Who gave you suck), foster-sisters; your wives´ mothers; your stepdaughters under your(534) guardianship, born of your wives to whom ye have gone in,- no prohibition if ye have not gone in;- (Those who have been) wives of your sons(535) proceeding from your loins; and two sisters in wedlock at one and the same time,(536) except for what is past; for Allah is Oft-forgiving, Most Merciful;- *

M. Pickthall (English)

Forbidden unto you are your mothers, and your daughters, and your sisters, and your father's sisters, and your mother's sisters, and your brother's daughters and your sister's daughters, and your foster mothers, and your foster sisters, and your mothers-in-law, and your stepdaughters who are under your protection (born) of your women unto whom ye have gone in but if ye have not gone in unto them, then it is no sin for you (to marry their daughters) and the wives of your sons who (spring) from your own loins. And (it is forbidden unto you) that ye should have two sisters together, except what hath already happened (of that nature) in the past. Lo! Allah is ever Forgiving, Merciful.

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

Gelin nisâ Suresi iconSinav süresi

Gelin nisâ Suresi icon1- fâTİha sûresi

Gelin nisâ Suresi icon1. FÂTİha sûresi

Gelin nisâ Suresi icon1- fâTİha sûresi

Gelin nisâ Suresi iconHÜrmet bakara Suresi

Gelin nisâ Suresi icon2- sınav süresi 90 dakikadır

Gelin nisâ Suresi icon3. SÖZleşmenin süresi ve feshi

Gelin nisâ Suresi iconEĞLÂL = ZİNCİr a’râf Suresi

Gelin nisâ Suresi iconDers 24: Ahzâb Sûresi 60. Âyet

Gelin nisâ Suresi icon“SÜresi beliRSİz kismi SÜreli İŞ SÖzleşmesi”


Yasa
© 2000-2018
kişileri
d.ogren-sen.com