Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya'dan Mars'a giderken 24,5 milyon kez atar. Stx entertainment'ın The Space


d.ogren-sen.com > Coğrafya > Evraklar
\\pnmsrv\ortak\gamze\selin irem\logolar\pinemart logo siyah.png


BU DÜNYANIN DIŞINDA

(THE SPACE BETWEEN US)
Gösterim Tarihi: 17 Mart 2017

Dağıtım: PinemArt Film
YAPIM BİLGİLERİ
Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya'dan Mars'a giderken 24,5 milyon kez atar. STX Entertainment'ın The Space Between Us filminde, iki farklı dünyadan gelen iki gencin modern talihsiz aşk hikâyesiyle, insan kalbinin sınırlarının olmadığını öğreniyoruz.

Mars'ta doğan ilk insan olan Gardner Elliot, astronot annesi doğum sırasında ölünce gizlice deneysel bir kolonide yetiştirilir. 16 yıl sonra, Gardner, Colorado'lu bir kızla internetten aşk yaşamaya başlar ve onunla tanışmak için güneş sisteminde bir yolculuk yapmayı planlar. Artık kaçak olan ve Dünya'daki yer çekimi varlığını tehdit eden Gardner, sevdiğini bulup onun kalbini kazanmak için zamana ve doğaya karşı yarışmalıdır. Bir araya geldiklerinde iki genç, Gardner'ın annesi ve Gardner'ın dünyaya gelmesiyle ilgili gizemli şartları ortaya çıkarmak umuduyla, Mars'a yapılan ilk yolculuğun finansmanını sağlayan muammalı milyarderden kaçar.

Filmin oyuncu kadrosu şöyle: Gary Oldman (The Dark Knight, Harry Potter), Asa Butterfield (Miss Peregrine’s Home For Peculiar Children, Ender's Game, Hugo), Carla Gugino (San Andreas, Night at the Museum), Britt Robertson (Tomorrowland, The Longest Ride), BD Wong (Jurassic World, Law & Order: Special Victims Unit) ve Janet Montgomery (Black Swan, Salem).

Macera komedinin yönetmeni Peter Chelsom (Serendipity, Hector and the Search for Happiness, Shall We Dance) ve yapımcısı da Richard Barton Lewis. (Robin Hood: Prince of Thieves, August Rush). Film, Stewart Shcill'in, düzeltmelerini Richard Barton Lewis ve Allan Loeb'in yaptığı bir tretmandan uyarlandı, senaryosu Allan Loeb tarafından yazıldı.

SİNOPSİS

Bu gezegenler arası macerada, Mars'a koloni kurmak üzere geldikten kısa bir süre sonra, Kızıl Gezegen'de doğan ilk insanı dünyaya getirirken - ve babasının kim olduğunu asla dile getirmeden - bir astronot ölür. Böylelikle 16 yaşında, çok meraklı ve son derce akıllı olan ve alışılmadık yetiştirilme tarzı içinde sadece 14 kişiyi tanıyan Gardner Elliot'ın sıra dışı hayatı başlamış olur. Babasıyla ve hiç bilmediği kendi gezegeniyle ilgili ipuçları araştırırken, Gardner, Tulsa adında evlatlık bir kızla benzersiz ve gizli bir gezegenler arası arkadaşlık kurar.

Nihayet eline Dünya'ya gitme fırsatı geçince, Gardner, Mars'ta sadece okuyup dinleyebildiği harikaların hepsini tecrübe etmek için çok heveslenir. Ama keşifleri başladıktan sonra bilimciler, Gardner'ın organlarının Dünya'nın yer çekimine karşı koyamadığını keşfeder. Gardner, Tulsa'yla birlikte nasıl hayata geldiğinin gizemini ortaya çıkarmak ve evrende ait olduğu yeri bulmak için zamana karşı birlikte yarışır.

HİKÂYENİN ARDINDA

Platon'dan Shakespeare'e ve Thoreau'ya kadar, insanın bağ kurma ihtiyacı, edebiyatın başlangıcından bu yana filozofları tüketmiş, şaşırtmış, rahatsız etmiştir. Bu, günümüzde Lin Manuel Miranda ve Margaret Atwood gibi benzerleri tarafından da devam etmektedir. Manuel'in Hamilton ödül konuşmasındaki "aşk, aşk, aşk" sözlerinden tutun Atwood'un kıyamet sonrası distopyasındaki rahatsız edici aşk manzaralarına kadar, galip gelen aşktır. Son sözü o söyler. Bu durum, çok basit bir kışkırtıcı durumla başlayan The Space Between Us'ın da temelini oluşturuyor: Gerçek bir insani bağ için ne kadar ileri gideriz?

Bu soru ödüllü televizyon kurgucusu ve yazarı Stewart Schill'in çok ilgisini çekmiş ve bunu 2006 yılında Schill'in, bir astronotun dünyaya geri dönüp topluma ayak uydurmaya çalışmasının hikâyesinin anlatıldığı Splashdown senaryosunu opsiyonlayan Southpaw Entertainment yapımcısı Richard Barton Lewis'e sunmuş. Böylece Lewis ve Schill birlikte Mars'ta doğmak ve genel anlamda insan olmak temalarını harmanladıkları bir tretman yazmaya başlamış.

Lewis şöyle diyor: "Bu, insanların kendini bulabileceği evrensel bir hikâye. Masumiyetin kaybedilmesi, fedakârlık, ayak uydurma isteğiyle ilgili. Dört karakter için de duygusal bir yolculuk. "

FİLM OYUNCULARININ SEÇİLMESİ

Yapımcılar oyuncu seçimlerine başladıklarında, Gardner başkarakteri için akıllarında tek bir isim varmış. Aslında yıllardır seçimleri oymuş. Lewis şöyle diyor: "Martin Scorsese'nin yönetmenliğini yaptığı Hugo filmini izlemiştim ve Asa Butterfield bu filmde muhteşemdi. Bu dünyanın dışından, zamandan bağımsız gibiydi." Hugo zamanında Butterfield sadece 14 yaşında olsa da, Lewis genç İngiliz oyuncunun, 16 yaşındaki, Dünya'ya yaptığı dramatik dönüşten önce 16 yılını, bir Mars bilim istasyonunun steril ortamında büyüyerek geçiren Gardner Elliot karakteri için biçilmiş kaftan olduğunu biliyormuş. Lewis, "bu rol için bir tek onu istemiştim, o yüzden çok sevinçliyim" diyor. Bir bilim kurgu hayranı olan, daha önce Ender's Game ve The Boy in the Striped Pajamas filmlerinde rol alan genç İngiliz oyuncu, Mars'ta doğan bu çocuğun ve insanlığını bulmasının hikâyesini çok etkileyici bulmuş. Oyuncu şöyle diyor: "Gardner hayatı boyunca Mars'ta yaşamış. Dolayısıyla dış dünya konusunda çok az tecrübeye sahip. Aşağı yukarı bildiği her şey, Mars'ta yaşadığı hayata ait. Dünya'yla ilgili topladığı ufak tefek bilgiler, onun sevdiği ve hasretini çektiği şeylere dönüşüyor. Bütün dünyası, Dünya'ya ulaşma, babasını ve Tulsa'yı bulma fikrinin etrafında dönüyor."

BRITT ROBERTSON

Talihsiz âşıkların diğer yarısı da, Britt Robertson'ın canlandırdığı, Colorado'nun küçük bir kasabasından olan, 17 yaşındaki güzel ve heyecanlı lise öğrencisi Tulsa. George Clooney'yle Tomorrowland'de ve Scott Eastwood'la The Longest Ride'da oynayan Robertson, bir koruyucu aileden diğerine giden ve 18 yaşına girip oradan kaçabileceği anı iple çeken alaycı ve bağımsızlığına düşkün evlatlık rolünde. Yine de o sert görünümünün altında, onunla ilgilenecek bir ailesi olmasını isteyen biri var. Robertson senaryoyu ilk kez sesli okuduğunda, karakterde ve diyaloglarda kendini bulmuş. Şöyle diyor: "Enerjisi, insanlarla dalga geçmesi ve alaycı olması açısından benim konuşmalarıma çok benziyordu. Bunu çok ilginç buldum ve Tulsa'nın film süresince yaşadığı karakter gelişmesi çok hoşuma gitti. Keşfedecek daha çok şey olduğunu biliyordum."

Lewis anlatıyor: "Karakteri canlandırması için pek çok genç kadın oyuncu inceledik. Sonra Tomorrowland'i izledim ve 'Vay canına!' dedim. "Bu kız yaşından çok daha olgun ve karakteri çok güçlü. Cabbar, inatçı ve dik kafalı. Bunlar Tulsa'da istediğimiz şeylerdi. Britt olağanüstü bir okuma yaptı. Hepimizi çok etkiledi."

GARY OLDMAN

Oscar'a aday olmuş efsanevi oyuncu Gary Oldman, Mars'ta hayat kurulması üstünde çalışan özel uzay şirketi Genesis Uzay Teknolojilerinin devrimci kurucusu Nathaniel Shepherd rolünü canlandırıyor. Oldman'ın karakteri - yenilikçi, mucit, hayalperest, fikir lideri ve radikal vizyoner - Steve Jobs, Elon Musk ve Richard Branson gibi hayranlık uyandıran modern dehalardan esinlenerek yaratılmış. Bu günümüz iş liderleri gibi onun da çok zor kararlar vermesi gerekiyor. Shepherd'ın verdiği bu zor kararlardan biri de bütün hayatını değiştiriyor.

Lewis şöyle diyor: "Gary Oldman genelde rakip karakterleri, zor karakterleri canlandıran harika oyunculardan biri ve ben onu böyle bir rolde hiç izlemedim. Nathaniel son derece karizmatik, abartılı bir karakter - gerçek bir lider ve öncü. Hayatının en ince ayrıntılarına kadar kontrol eden biri ama kontrol edemediği tek şey kendi tutkusu… O kadar hırslı ki, Gardner'ın Mars'ta doğup büyümüş olmasının, gözünü kör etmesine engel olamıyor."

Oldman senaryoyu okuduğunda, en çok sevmek ve kaybetmek konularının kendisi için ön plana çıktığını söylüyor: "Karakterimde görülmemiş bir vizyon, takıntı, tutku ve motivasyon var, iş adamı - bilim adamı - girişimci gibi. Bu arzusunu ve amacını gerçekleştiriyor ama karşısına daha sonra çok daha büyük bir zorluk çıkıyor: Genç Gardner." Oldman, hikâyenin kendisini etkilemekle kalmadığını, Nathaniel Shepherd karakterinin kendisi için bir yön değişikliği fırsatını sunduğunu da söyledi. Oldman "Bir sürü makyajı ya da yarası olmayan birini oynuyorum," diyerek Sirius Black ve hatta Dracula gibi unutulmaz rollerine gönderme yapıyor. "Fiziksel olarak canlandırdığım Gary'ye en yakın karakter."

YAPIM HAKKINDA

Chelsom'ın Gardner'ın destansı yolculuk hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için, pek çok yetenekli sinemacı bir araya geldi. Bunlar arasında Görüntü Yönetmeni Barry Peterson, Yapım Tasarımcı Kirk. M. Petrucelli ve Kostüm Tasarımcı Christopher Lawrence da vardı.

The Space Between Us'ın yapımı temel olarak New Mexico, Albuquerque'de, şehir hayatı, dağlar, yeşillik ve çöl gibi tüm görsel unsurlara sahip, Gardner'ın öz babasıyla ilgili destansı yolcuğunu yansıtabilecek olan göz alıcı Güneybatı şehrinde geçiyor.

YAPIM: DİĞER DÜNYAYI YARATMAK

İki dünyada, uzayda ve Dünya'da geçen filmde, Görüntü Yönetmeni Peterson, bir yandan bütünün tutarlı olmasını sağlarken, bir yandan da birbirlerinden ayrılmaları için benzersiz görsel tarzlar kullanmak zorunda kalmış. Peterson yıllar içerisinde Chelsom'la birçok reklamda çalışsa da, bu onun kendisiyle ilk uzun metraj film çalışması olmuş. 21 Jump Street gibi komedi filmlerindeki çalışmalarıyla tanınan görüntü yönetmeni, kendisinin daha önce ışınlanmayı konu alan macera filmi Jumper'daki gibi bilim ve bilim kurgu temelli bir filmde çalışacağı için çok memnun olmuş. Peterson şöyle diyor: "Bilim kurguda en çok ilgimi çeken diğer dünyalar. Farklı yerlere gidip, farklı ışıklandırma senaryolarıyla Dünya'da olmayan farklı dünyalar yaratabiliyorsunuz. Yer çekiminin olmadığı ya da olduğu durumlarla, uzayın şiddetiyle uğraşıyorsunuz."

OYUNCU KADROSU

GARY OLDMAN: Önemli sinema filmlerinde 25 yılı aşkın süredir rol alan Gary Oldman (Nathanial Shepher) milyonlar tarafından aynı zamanda Sirius Black (Harry Potter'ın vaftiz babası), Emniyet Müdürü Jim Gordon (Batman'in suçla mücadele ortağı) Dracula, Beethoven, Lee Harvey Oswald, Joe Orton, Sid Vicious ve Harrison Ford'un Air Force One'ını kaçıran terörist olarak da milyonlar tarafından tanınıyor.

Döneminin en iyi oyuncularından olan Oldman'ın yer aldığı bazı filmler şöyle: Harry Potter and The Prisoner of Azkaban, Harry Potter and the Goblet of Fire, Harry Potter and the Order of the Phoenix, Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II, Batman Begins, The Dark Knight ve The Dark Knight Rises. Kendisi aynı zamanda The Dawn of the Planet of the Apes'te de rol aldı.

2011'deki usta casus George Smiley karakterine ek olarak, Oldman John le Carrein Tinker, Tailor, Soldier, Spy eserinin beğenilen film versiyonunda sembol hâline gelen başka bir karakter daha yarattı. Tinker, Oldman'a En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ve BAFTA adaylığı getirdi.

Oldman'ın yönetmenliğini yaptığı ilk film Nil by Mouth, aday gösterildiği 17 büyük ödülün 9'unu kazandı, 1997'de Cannes Film Festivali'nin 50. yıl dönümünde gösterilmeye hak kazandı. Bu filmdeki rolüyle Kathy Burke, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazandı. Aynı yıl Oldman, Edinburgh Film Festivali'nde prestijli Channel Four En İyi Yönetmen Ödülü, En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo dallarında BAFTA kazandı.

ASA BUTTERFIELD (Gardner Elliot) Beyazperdedeki etkileyici performanslarıyla seyircilerin beğenisini kazanmaya ve eleştirmenlerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Butterfield'ı son olarak, Tim Burton'ın Ransom Riggs'in Miss Perefrine's Home for Peculiar Children eserinin film uyarlamasında izledik.

Butterfield kısa süre önce de Nick Offerman, Ellen Burstyn ve Maude Apatow'lu The House of Tomorrow filminin çekimlerini tamamladı. Yakında Sam Caiflin ve Paul Bettany'yle birlikte Journey's End filminin çekimlerine başlayacak.

Oyuncu 2011'de Martin Scorsese'nin Hugo filminde başrolü canlandırdı ve Critics' Choice Ödülleri'nde En İyi Genç Oyuncu Ödülü'ne aday gösterildi, film de En İyi Film de dâhil olmak üzere 11 dalda Oscar'a aday gösterildi. Butterfield ardından A Brilliant Young Mind'da canlandırdığı, babasının ani ölümüyle baş etmeye çalışan matematik dehası Nathan rolüyle İngiliz Bağımsız Film Ödülleri'nde aday gösterildi.

Oyuncu, Vera Farmiga ve David Thewlis'le birlikte rol aldığı The Boy in the Striped Pajamas'taki rolüyle İngiliz Bağımsız Film Ödülleri'nde Gelecek Vadeden Yeni Oyuncu ve Londra Eleştirmenler Derneği Film Ödülleri'nde Yılın En Genç İngiliz Sanatçısı Ödülü'ne aday gösterildi.

Butterfield'ın daha önce rol aldığı bazı filmler şöyle: Son of Rambow, The Wolfman, Ten Thousand Saints, Ender's Game ve Nanny McPhee'yle The Big Bang. Ayrıca BBC dizisi Merlin'de tekrarlayan bir rolü vardı.

BRITT ROBERTSON (Tulsa) şu an Netflix dizisi Girlboss'un başrolünü canlandırıyor. Tribeca Film Festivali'nde gösterilen Mr. Church'te Eddie Murphy'yle birlikte rol aldı. Aynı zamanda DreamWorks filmi olan, Dennis Quaid'in rol aldığı ve Lasse Hallström'ün yönetmenliğini yaptığı A Dog's Purpose'ta da rol aldı. Garry Marshall'ın Mother's Day filminde Julia Roberts'ın kızını canlandırdı.

Britt, 2015 yılında CinemaCon'da Geleceğin Yıldızı Ödülü'nü aldı ve arka arkaya iki filmi gösterime girdi: Nicholas Sparks uyarlaması The Longest Ride ve Brad Bird'in Disney filmi, George Clooney'li Tomorrowland. Aynı zamanda TIFF sinema filmi Cake'te Jennifer Aniston'la oynadı. Sundance'te gösterilen ve Sony'ye satılan The First Time'da ve Vince Vaughn'la birlikte Delivery Man'de oynadı.

YAPIM EKİBİ

PETER CHELSOM (Yönetmen) İngiliz Akademisi, Amerikan Akademisi, Amerika Yönetmenler Birliği ve Amerika Senaristler Birliğinin üyesi.

Chelsom 30 yaşında film yönetmeni/senaristi oldu. İlk filmi Treacle, BAFTA Ödülü'ne aday gösterildi ve New York'ta dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki festivallerden davet aldı. İlk uzun metrajlı filmi başarılı bir romantik komedi olan Hear My Song'du. Hear My Song, dünya çapında eleştirmenlerin beğenisi kazandı ve seyirci tarafından da çok beğenildi. Kraliyet Galası'na Prenses Diana da katılmış, Evening Standard İngiliz Film Ödülleri'nde En İyi Yeni Yönetmen Ödülü'nü kazanmıştı.

Chelsom'ın ikinci filmi Funny Bones'du ve yine hem ABD'de de, hem de dünyada büyük beğeni topladı. Beş Avrupa film festivalinde En İyi Film Ödülünü kazandı.

Üçüncü filmi The Mighty, ödüllü kitap Freak The Mighty'den uyarlandı. Film, iki dalda Altın Küre Ödülleri'ne aday gösterildi. Ardından Town and Country, Serendipity ve Shall We Dance filmleri geldi. Son filmi Hector and the Search for Happiness'ın ABD gösterimi 2014 Toronto Film Festivali'nde yapıldı. Peter, Monte Carlo Film Festivali'nde En İyi Yönetmen Ödülünü kazandı.

ALLAN LOEB (Hikâye/Senaryo) Benzersiz, karakter odaklı, gerçekçi duygulara, dürüstlüğe ve derin bir insanlık anlayışına sahip filmler yaratan bir senarist ve yapımcı. Loeb son olarak Collateral Beauty filminin senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi. Loeb nihayet 12 yıl sonra üstünde çalıştığı ilk senaryosu Only Living Boy in New York'un çekimlerine başladı. Filmde Kate Beckinsale, Jeff Bridges ve Pierce Brosnan yer alacak ve yönetmenliği Marc Webb üstlenecek.

RICHARD BARTON LEWIS (Hikâye/Yapımcı) The Space Between Us'la birlikte STX Entertainment'taki 16. uzun metraj filmini tamamladı. Lewis dört filmin yapımcılığını ve ortak finansörlüğünü üstlendi. Bunlar şöyle: Robin Williams, Freddie Highmore ve Terrence Howard'lı August Rush, Pierce Brosnan, Salma Hayek, Jessica Alba ve Malcolm McDowell'lı Some Kind of Beautiful, Ray Romano, Debra Winger, Hank Azaria, Kelly Preston, Zooey Deschanel, Famke Janssen, Jesse Bradford ve Rip Torn'lu Eulogy, Robin Williams Frank Langella, Tea Leoni, David Duchovny, Anton Yelchin ve Erykah Badu'lu House of D, Freddie Prinze Jr., Scott Caan, Alec Baldwin, Jerry Ferrara ve Mena Suvari'li Brooklyn Rules.

Southpaw Entertainment'tan önce yapımcılığını üstlendiği Robin Hood: Prince of Thieves ve Backdraft filmleri toplamda dört dalda Oscar'a aday gösterildi, ortaya iki başarılı soundtrack çıktı ve Universal Studios'da büyük bir tema parkına da ilham kaynağı oldu.

Lewis'in diğer filmleri şöyle: Robin Wright, Morgan Freeman ve Stockard Channing'li Moll Flanders, Jeff Bridges, Tommy Lee Jones, Lloyd Bridges ve Suzy Amis'li Blown Away ve Bill Murray, Matthew McConaughey ve Janeane Garofalo'lu Larger Than Life.

BARRY PETERSON (Görüntü Yönetmeni) kısa süre önce Dwayne Johnson ve Kevin Hart'ın rol aldığı, yönetmenliğini daha önce We're the Millers ve Dodgeball: A True Underdog Story'de birlikte çalıştığı Rawson Marshall Thurber'ın yaptığı Central Intelligence filmini tamamladı.

Peterson'ın çalıştığı filmler şöyle: Tina Fey ve Amy Poehler'lı Sisters, Ed Helms ve Christina Applegate'li Vacation, Jonah Hill ve Channing Tatum'lı 21 Jump Street ve devam filmi 22 Jump Street ve animasyon film The LEGO Movie.

Peterson'ın görüntü yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metrajlı film, Ben Stiller'ın klasikleşmiş komedisi Zoolander'dı. Diğer geçmiş çalışmaları şöyle: Suç gerilim Dark Blue, Stiller ve Owen Wilson'lı Starsky&Hutch, Doug Liman'ın Samuel L. Jackson ve Diane Lane'li aksiyon filmi Jumper.

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya\Son 3 kayıttan ikisinde Mine'ye yazdıklarımı yayınlamıştım, bu kez...

Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya\14 Saz ve 10 Koro Sanatçısı ile 5 Semazen ilk kez bu projeyle bir araya geldiler

Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya\Ortada tek bir seminer vardır. İddianamenin de yasal kabul ettiği...

Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya\Mars entertainment group

Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya\R Film r Mars Entertainment Group

Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya\Yüreğinde eşit ve özgür bir dünya görüşü olan, bilgiyi ve deneyimi...

Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya\İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Filmekimi, 8–15...

Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya\Türklerin göç tarihi denildiğinde gidilen yerler arasında ilk sırada...

Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya\İlk kez Türk vatandaşlığına alınma talebinde bulunan yabancılar

Bir bebeğin kalbi, doğmadan önce 54 milyon kez atar. Bir yetişkinin kalbi, Dünya\FIŞ fiş kayikçI kayikçinin küREĞİ tip tip atar yüREĞİ akşama fincan...


Yasa
© 2000-2018
kişileri
d.ogren-sen.com